Alerjik nezle

Alerjik Nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir.

Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır.

Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Elis 11.2.2021 00:24:20

  Hocam 28 yaşındayım bir yıl önce içtiğim soğuk içecek sonrası genizde tahriş hissi ve boğazda ağrı başladı.Bir kaç gün sonra herzaman olduğu gibi kuru öksürük başladı.Boğazım ve nefes borum komple toz ile dolmuş gibi hissediyorum.Her nefes alıp verdiğimde toz parçalarını sanki daha çok hissediyor ve daha cok içime boğazıma çekiyormuşum hissine kapılıyorum.Boğazımda öksürmeye iten baskı oluşuyor.Kısa ve tatmin etmeyen öksürükler.Her öksürük sonrası hissettigim toz taneleri daha da şidettleniyor.Her hasta oluşumdan sonra bu şikayetler olur ve geçerdi.Bu defa geçmedi.Bazen şidetli bazen hafif ama sürekli 7/24 kendini hissettiren şikayetler.Burnumdan bir şikayetim yok.Bazen rahatsız etmeyen geniz akıntım var.Şikayetim boğazda.KBB gittim ev ve akar alerjisi çıktı.f.i.x.d.u.a.l ve nazoster şikayetlerimi hafifletmiyor.rinogliht oldum yinede boğazımda herhangi bir etkisi yok.Bu gerçekten alerji mi?Şikayetim sadece boğazımda hangi doktora gitmem daha uygun olur

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.2.2021 16:53:15

   Geçmiş olsun, bu konu ile ilgili biz KBB Hekimleri, endoskopik muayeneler ile değerlendirme yapabiliriz. Boğaz sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden biri geniz akıntısıdır. Sizi rahatsız etmese de, boğazınızı etkiliyor olabilir. Bunun kaynağını araştırıp, tedavi etmek ve düzelip düzelmediğinizi görmek gerekir.

 • kullanıcı icon
  Osman 8.1.2021 16:03:41

  Hocam oralara kadar gelebilecek durumum yok hocam lütfen bi tavsiyeniz varsa söylerseniz çok duaciniz olurum ne yapmam gerekiyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 16:34:51

   Osman Bey, burnunuza tuzlu su çekebilirsiniz. Teşhisleri bilmeden, genel sağlığı bilmeden ilaç verilemez; faydası olmaz. Ayrıca zararı olursa, ikimiz için de sıkıntı olur. Size faydalı olmamı istiyorsanız, muayene ve takipler yapmadan malesef bu olanaklı değil

 • kullanıcı icon
  Osman 8.1.2021 02:29:55

  Hocam merabalar hocam 3 senedir sürekli öksürüyorum ve ikide bir burnum tikaniyor icten sanki bir baski oluşuyor nefes almakta zorlaniyorum cok kbb ye gittim çok ilan kullandim ameliyat dahi oldum ama hala iğleşemedim allah rizasi icin bi tavsiye hocam

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:30:17

   Osman Bey Merhaba, bu kadar meslektaş görmüşse, hatta ameliyat olduğunuz halde sorununuz çözülmemişse, basit bir durum olmasa gerek. Bu nedenle basit tavsiyeler size faydalı olmaz. Bir gün geldiğinizde endoskopik muyenenizi yaparak, teşhis ve tedavinizi belirlemek için ilk adımı atarız.

 • kullanıcı icon
  Funda 11.8.2020 23:02:57

  Geniz akıntısı balgam ve nefes darlığı yaparmı

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 15.8.2020 14:53:23

   Geniz akıntısı genellikle boğazda balgama neden olur. Balgamın yoğunluğuna bağlı nefes zorlanabilir. Ayrıca geniz akıntısına yol açan burun-sinüs hastalıkları da, alt solunum yollarının sağlığını olumsuz etkileyebilirler.

 • kullanıcı icon
  Serhat Çetintaş 11.8.2020 22:54:45

  1 yılı aşkın bir süredir alerjik rinit tedavisi görüyorum. Fix.dual isimli ilacı kullanmaktayım ancak ilaç artık fayda etmiyor. Devamlı şekilde burnum iki taraflı tıkanıyor ve nefes almakta zorlanıyorum.

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 11.8.2020 22:55:05

   Serhat Bey alerji tedavisi fayda etmediğine göre, başka bir durum tek başına veya alerjiye ek olarak burun işleyişini bozuyor olabilir. Bunu teşhis edip tedavi ettiğimizde hastalar fayda görebiliyorlar.

 • kullanıcı icon
  Nihal 7.7.2020 22:20:00

  Bende beyaz bir akinti var amam cok yapiskan gibi ağzimda geliyor iki yildir oyleyim cok diktura gitmi alerjik deyorlar ilac lar bir etki gurmuyorum

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 9.7.2020 14:43:00

   Nihal Hanım, geniz akıntısının alerjiden başka nedenleri de olabilir. Ayrıca bir hastada birden fazla sebep de bulunabilir.

 • kullanıcı icon
  Yasin akviran 20.6.2020 10:46:00

  Merhaba hocam , 29 yaşındayım ve kendimi bildim bileli yaşadığım bir sağlık problemim var alerjik rinit ve sinizüt teşhisi koyuldu ama kullandığım birçok çeşitli ilaçlar oldu kısa sürede etki gösterdi fakat şuan hiçbir şekilde etkisi olmuyor gözlerimi açamaz oluyorum burun akıntısı ve hapşırma kesilmiyor elimden peçete eksik olmuyor , doktorum alerjiyi bir ömür çekeceğimi dile getirdi fakat bunun yatışması için yazılan ilaçlar artık fayda etmiyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 26.6.2020 18:01:00

   Yasin Bey geçmiş olsun, sinüzitin tedavisi yapılmadığında alerjiye yönelik tedavilerin etkisi de düşük kalabiliyor. Sinüzit hastalığınız varsa ben size bu konuda yardımcı olabilirim. Sinüzit tedavisinden sonra, bir Alerji Uzmanı tarafından bununla ilgili tedavileriniz daha rahat sürdürülebilir diye düşünürüm.

 • kullanıcı icon
  ABDULLAH 7.6.2020 11:00:00

  Hocam ağzımda balgam tadı oluyor burnum sanki sürekli tıkanık gibi sürekli bir tükürme hissi oluşuyor yani 2, 3 dakikada bir tükürüyorum yapışkan balgam geliyor sürekli tükürünce midemde şişkinlik ve ardından kusma oluyor kusmuğum balgamlı sanki nefesim de daralıyor kulak burun boğaza gittim cımbız gibi bir alet ile burnumdan bakıyorlar alerji deyip gönderiyorlar fiksdual ilaç kullandım geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı azaldı ama 2 ,3 aydır ilaç sanki işe yaramıyor benim sorunum burun etlerinde mi geniz akintisinda mi mide de mi anlayamadım yemek yerken burnum tıkanıyor sürekli burnunu silme oluyor burnum tıkalı olduğu için şişkinlik iştahsızlık da oluyor kendimi zorluyorum yemek yemek için midemde endoskopi yaptirmistim birşey çıkmadı göğüs hastalıklarına gittim akciğerlerde birşey çıkmadı sikayetlerimi internete yazdığımda sizin yazılarınızı gördüm vermiş olduğunuz belirtiler bana uyuyor benim hastalığım neyden kaynaklı

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 8.6.2020 15:13:00

   Abdullah Bey, alerji tedavisi ile şikayetleriniz azaldıysa, doktorunuzun kontrolünde bunun süresi uzatılabilir; gerekirse alerji uzmanlarından da yardım alabilirsiniz. Ama burnunuzun tıkanması ve geniz akıntısının başka nedenleri de olabilir. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bununla ilgili araştırmalar tamamlanabilir.

 • kullanıcı icon
  Rabia 23.5.2020 00:25:00

  Hocam bende bütün belirtiler var çok ağır yaşıyorum genizim çok ağrıyor gozlerim kaşımaktan yara oldu doktorum burun spreyi lev.ont yazdı ama çok kötüyüm antibiyotik içmeden uyuyamiyorum nefes alamıyorum bile aşısı felan yok mu bir caresi

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 23.5.2020 18:44:00

   Rabia Hanım alerji aşısı vardır, bunu Alerji uzmanlarına danışabilirsiniz. Ama alerjide antibiyotik kullanılmaz; antibiyotikler bakterilerin yaptığı infeksiyonlara karşı etkilidir. Teşhislerle ilgili bir sıkıntı olabilir; bunu da endoskopik muayene ile burun içerisini doğrudan görerek yapabiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  kerem duman 26.3.2019 10:59:00

  merhaba hocam,alerjim olduğu teşhisi ile alerji hapı verildi.aslında hiçte belirtim yoktu.ama ilacı kullandıktan sonra alerji belirtileri ortaya çıktı.sürekli elim burnuma yada yüzüme gidiyor.kaşıntı oluyor.hapşırıyorum bazende.neden böyle olmuştur.öneriniz nedir.

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 28.3.2019 17:45:00

   Kerem bey, muayeneleriniz ve yapılan t.e.s.tler alerji ile uyumlu bulunduysa doktorunuzun takiplerini ve kontrollerini sürdürmenizde yarar var. Yalnız bazen alerjik nezleyi arttıran veya tedavisini zorlaştıran burun içi mukoza sorunları, sinüzit gibi durumlar olabiliyor. Tedaviye dirençli bu gibi durumlarda, bizler de bunları teşhis ve tedavi ederek size faydalı olabiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.