Bademcik Taşları

Bademcik Taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Kazım 3.2.2021 16:01:03

  İstanbul’a geldiğimde sizi ziyaret edeceğim. Peki linkte olan resimdekiler sizce siğil mi cünkü cok benziyor yarığın içindeki şey ? Teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 4.2.2021 11:32:33

   Rica ederim Kazım Bey, ama benzemiyor. Papilloma yüzeyden kabarık, böğürtlen gibidir. http://www.entusa.com/oral_pictures_htm/tonsil-papilloma-1.htm deki resim buna bir örnektir

 • kullanıcı icon
  Kazım 3.2.2021 11:23:39

  Merhaba, 8 yıl önce cok ağır bir bademcik iltihabı gecirmiştim, ondan dolayı galiba bademciklerim cok delikli. Çok fazla yarık,çukur var ve sık olarak bademcik taşları oluyor ve ben ince uzun bir metal parça ile bunları elimden geldiği kadar temizliyorum . Yarıklardan birisinde taş olunca daha da ileriye bakmaya calıştım ve küçük bir yumru gördüm toplu iğnenin yuvarlağı kadar. Bademcik ile aynı renk ve pürüzsüz yalnız hpv’ye bağlı siğil olmasından aşırı endişeliyim. Cinsel yaşantım yok,genital bölgede lezyon yok. Ağız içinde başka hiçbir oluşum yok zaten yılda 1-2 defa kbb muayenesi olurum farenjitim olduğu için. Muayaneye gitsem bile hekim görmekte cok zorlanacak cünkü yarık içinde epey ileride. https://tr.pinterest.com/pin/564146290804804195/ Bu linkte yarık içinde iki yumru var, bunlar gibi ama daha da iç tarafta. Çok benziyor. Uzun yazdığım için kusura bakmayın, teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 3.2.2021 15:34:44

   Kazım Bey, bademcik taşları veya magmaları bazen düz endoskoplarla göremeyebiliriz. Yumuşak damak katlantılarının tamamen örtmediği ama kuytuda kalan yerlerdekileri açılı endoskoplarımızla da görebiliyoruz. Bu şekilde yakından bakarak görünümünün hpv ile ilişkisini kısmen anlayabiliriz.

 • kullanıcı icon
  Dürdane 26.12.2020 16:59:44

  Teşekkürler hocam aynı zamanda 20lik diş çıkarıyorum kendimce bu durumla da ilişkili olabileceğini düşündüm. Geçmediği takdirde sağlık kuruluşuna başvuracağım :(

 • kullanıcı icon
  Dürdane 26.12.2020 12:54:12

  Hocam merhaba bademcigimde beyaz lekeyle sağlık ocağına gittim antibiyotik kullanmaya başladım daha sonra kendi araştırmalarımla bunun bademcik taşı olduğunu öğrendim ve kendim çıkardım bademcigimdeki beyaz cismi. Ancak simdi de beni çok rahatsız eden bogazima bir şey takiliyor hissi var bu nedendir acaba kendiliğinden geçer mi ne yapmam gerekiyor pandemi döneminde hastaneye de gidemiyorum

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 26.12.2020 15:38:15

   Geçmiş olsun Dürdane Hanım, boğazda takılma hissi bazen boğazdaki çeşitli oluşum ve kitlelere bağlı olabiliyor. Bu nedenle endoskopik muayene yapılarak (indirekt laringoskopi) boğaz ve gırtlak bölgesinin görülerek değerlendirilmesi gerekir. Gereğinde bazı filmlerle (MR ve BT gibi..) de araştırma yapılabilir. Muayenehanemizde bulaşı önleyici tedbirleri uyguluyoruz; güvenle gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Ramazan 7.12.2020 00:25:50

  Merhaba hocam bende bu agzimdan cikan parcayi ilk sizinle öğrenmiştim. Bunu evde öğürme yöntemi ile cikarmaya calisiyorum ama olmuyor. Kendim baska bir yontemle çıkarabilirmiyim veya bunun için ilac vs. Baska birsey varmi ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.12.2020 12:19:04

   Ramazan Bey, bademcik taşlarını tuzlu su ile gargara yaparak temizlemeye çalışabilirsiniz. Ama öğürme reflekslerine hakim olabilen bazı hastalar, parmaklarıyla baskı uygulayarak temizleyebiliyorlar. Ancak bademcik dokusu hassas/frajil (kanamaya ve hasarlanmaya eğilimli) bir yapıda olduğu için bu uygulamayı öneremiyorum. En doğrusu bunların oluşumunu kolaylaştıran sebebleri belirleyip, buna göre tedavi ve öneriler yapmak olur.

 • kullanıcı icon
  Yeşim 20.11.2020 00:02:31

  Çok teşekkür ediyorum Atilla hocam. Bir de benim ağzımdan dün nohut büyüklüğünde bir bademcik taşı geldi. Daha öncede olmuştu ama ben ne olduğunu anlamadım. Şimdi araştırdım ilk defa dün araştırmalarım sonucu burada gördüm bademcik taşını. Fakat yine yutkunurken bogazimda birşey takılıyor hissi var dünden sonra geçmedi çok rahatsız edici bir durum sık sık olur mu bu durum hastaneye gitmeli miyim? Ben baktım flaş ile bademcigimin oralarda göremedim. Görülebilecek yerde değil mi acaba?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.11.2020 08:44:30

   Olabilir Yeşim Hanım, bademcik çukurluklarında veya yumuşak damak katlantılarıyla arasında da bulunuyor olabilir. Açılı endoskoplarla bakabiliriz; ama bazen görülmesi mümkün olmayabilir.

 • kullanıcı icon
  Yeşim 19.11.2020 02:50:59

  Merhaba hocam benim bir yakınımın ses kısılması gibi bir durumu var. Solunum t.e.s.ti olsun yapıldı kamerayla dahi bakıldı boğazına fakat bir sonuç alınamadı. Acaba bademcik taşı ses kısılması yaparım ses tellerine bir zararı var mıdı?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 11:30:47

   Yeşim Hanım Merhaba, bademcik taşlarının ses kısıklığı yaptığını duymadım; ama bademcik taşı oluşumunu kolaylaştırabilen, burun tıkanıklığı, ağız solunumu ve geniz akıntısı gibi durumlar ses sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yine de ses telleride laringovideostroboskopi dediğimiz muayene yöntemi ile değerlendirme yapılmadığında, bazı bulguların gözden kaçmış olabileceğini de düşünmek gerekir. Bu yöntem bende de yok, fakat ses konusunda ileri çalışan bir meslektaşın görüşüne başvurabilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Beyza 8.11.2020 10:10:28

  Merhaba hocam yaklaşık 3 aydır burnumda kanama ve burun kemigimide agrı ve morarma oluyor nefes almakta güçlük çekiyorum bir haftadır da bogazımda batma ve yutkundugumda bogazımda ve kulagımda agrı oluyor ve kötü bir koku oluyo

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.11.2020 10:40:15

   Geçmiş olsun Beyza Hanım, endoskopik muayene ile teşhisin ve tedavinizin belirlenebilmesi için, 05423512401 numarayı arayarak randevu alabilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Aykut 27.9.2020 03:10:13

  Merhabalar hocam, benim çocukluğumdan beri geniz akıntım var. Kbb ye gittim doktor bey genzimin alerjik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Ara sıra bademcik taşları çıkıyor ve çok koku yapıyor. Bu gibi durumlarda ne tür tedavi önerirsiniz? Alerjik geniz akıntısını durdurmanın yolu var mı?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.9.2020 18:55:21

   Aykut Bey, bu belirtilere yol açan tüm sebeplerin ortaya konması ve tedavi edilmesi gerekir. Alerjik nezle ve bu nedenle gelişen geniz akıntısının tedavisi çoğu kez mümkündür. Sizdeki tek sebep eğer alerjiyse, bir Alerji İmmunoloji Uzmanı da sizi tedavi edebilir.

 • kullanıcı icon
  Sergen 26.9.2020 19:49:46

  Hocam burnum tıkalı ağzımdan kötü koku geliyor ucaydr hallsizlk oluyor cokk ney yapmam lazı m

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.9.2020 18:51:50

   Sergen Bey, bu tip beirtilere yol açan hastalıkları endoskopik muayene ile çoğu kez teşhis edebiliyoruz. Bu amaçla bana veya bir başka KBB uzmanına muayene olabilirsiniz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.