Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun eğriliği ameliyatı

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor

Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

"Septum Deviasyonu" burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

Burun Eğriliği Neden Olur Nasıl Ameliyat Edilir Tampon Şart mı

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Mehmet 4.11.2020 15:03:03

  hocam daha once 3 kez deviasyon ameliyati oldum. her ameliyatimdan sonra kazayla ufak darbe aldim ve eski haline dondu. sob ameliyatimda doktor dikkat et kulak veya kaburgadan kikirdak alinmasi gerekir artik tekrar ameliyat gerekirse demisti. suanda o doktoru bulamiyorumo doktor, burun tramvalarla beraber eski halini alir da dedi. suanda ise yine bir hali saha macinda darbe yedim burnum biraz kanadi ve sikayetlerim basladi ve tamamiyle en bastakilerle ayni sikayetler bunlar. yeniden ameliyat edebilecek bir doktor bulamiyorum. cekildigim tomografiyi devlet hastanesindeki doktorlara gosteriyorum var problem diyorlar ama bir bahane bulup ameliyattan kaciniyorlar ve sinus tedavisi veriyorlar ozelde gosteriyorum onemli bisey yok diyorlar. cok sıkıldim ben bu donguden ne yapmami tavsiye edersiniz

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 6.11.2020 18:20:34

   Mehmet Bey geçmiş olsun. Bu sayıda burun ameliyatı ve travmanın yaşandığı durumlarda burun yapıları olumsuz etkilenmiş olabilir. Ben kulak veya kaburga kıkırdağınının alınmasını gerektiren, ileri revizyon ameliyatları üzerine çalışmıyorum. Aslında meslektaşlarımın ameliyattan kaçınması da bu nedenlerle olabilir. Ama burun şekli ile ilgili bir sıkıntınız ve beklentiniz yoksa, burun tıkanıklığı veya sinüs hastalığı gibi durumlar konusunda size faydam olabilir.

 • kullanıcı icon
  Çisem 3.10.2020 23:52:46

  Merhaba 2013 d eameliyat oldum etler büyüyor ,rahat uyku uyuyamıyorum ve sürekli tikaniyorjm diye dama demişti..şimdi ikinci ameliyat gerekiyor..burnum sola kaydı ve etlerin hala büyüyor sağ kulağım tıkandı ve 1 senedir konuşurken falan zorluk çekiyorum strese falan girince özellikle cinlamaya başlıyor ve bugünlerde için için sızlıyor..2013 ameliyatı sonrası epey bir süre hep aynı doktora gittim ve sıvılar vererek gecici şeyler bulmaya çalıştı ..çok mutsuzum ne önerirsiniz,teşhisinin nedir ?..yardımcı olabilirseniz sevinirim hocam

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 17:08:00

   Çisem hanım geçmiş olsun; zaten burun eti şişmesi ve eğrilik olabileceğini yazmışsınız. Bunları endoskopik muayene ile baktığımızda görmek mümkün. Ama daha önemlisi, burun eti şişmesi tekrar ediyorsa, bunun nedenini araştırıp bulmak gerekir. Bu şekilde, tüm sorunları belirledikten sonra, sağlıklı bir tedavi planı yapılabilir.

 • kullanıcı icon
  Ada 22.8.2020 10:12:07

  Merhaba, Ben 2 sene once burun estetik ameliyati yaptirdim. Ve o gun bugundur, gunumun %80inini burnum tikali olarak yasamaya alistim. Goruntusunden memnunum ama tikaniklik sorunu sanirim ciddi bir boyutta, agladigimda burnumdan cok yavas ve az sivi akiyo mesela o derece(kafami geriye dogru egdigimdeyse genzimden cok daha rahat akiyor) ve goz altlarimda cok ciddi bir doluluk, agri hissediyorum. Ve de ayni zamanda alerji ve sinuziti olan biriyim ve her hasta oldugumda cok daha zor atlatiyorum iltihap burnumdan akmakta zorlandigi icin. Bu durumu duzlettirmek icin revizyon ameliyati mi olmam gerekiyor? Ve eger revizyon ameliyati olursam burnumun sekli degisir mi?(Cunku seklinden ve kucuklugunden memnunum). Umarim cevap verebilirsiniz, tesekkurler.

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 23.8.2020 19:26:21

   Geçmiş olsun, bu tip durumlarda hemen yeni bir ameliyat düşünmek yerine, önce teşhislerin ne olduğuna odaklanmak gerekir. https://www.youtube.com/watch?v=w5hGnfTRjU0 linkindeki videomda tam da bu konuda konuşuyorum.

 • kullanıcı icon
  MEHMET EMİN ÇABUK 11.8.2020 22:44:36

  hocam merhaba burun ameliyatı sonrası eğrilik tekrarlar mı merak ediyorum sormak istedim cevap verirseniz sevinirim

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 11.8.2020 22:44:47

   Merhaba Mehmet Emin Bey, septoplasti ameliyatı düzgün ve ehil ellerde yapıldığında, bir komplikasyon olmadıkça eğrilme olmaz.

 • kullanıcı icon
  Burak 15.6.2020 22:33:00

  Hocam sizin birçok yazınızı okudum ve burun spreylerini en fazla 1 hafta kullanılması gerekir diyorsunuz rin.clenil burun spreyi doktor 2 ay kullanmalısın dedi ve ben bu konuda şüpheye düştüm 2 ay çok fazla bir süre değilmi hocam beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 19.6.2020 10:58:00

   Burak Bey, burun spreyleri içerik ve etki olarak farklılık gösterir. Burun açıcı (dekonjestan) spreyler kısa süre, 4-5 günü aşmamak kaydıyla doktor tarafından önerilebilir. Sizin sorduğunuz steroid (kortizon) içeren spreyler doktor kontrolünde uzun sürelerle kullanılabilir.

 • kullanıcı icon
  Hasan 6.6.2020 01:20:00

  Merhaba hocam 1. Sorum şuan 30 yaşındayım çocukluğumdan beri burnumla dertlerim bitmedi ergenlik dönemine kadar burnum en az haftada 1 kanardı ama şekil olarak burnum küçük ve düzgündü ergenlikten sonra kanamalar kendiliğinden kesildi bu seferde burnum acaip derecede eğri bi şekilde büyüdü ve sürekli tıkalı ameliyat gerekir mi? 2. Sorum son bir aydır burnuma sürekli kötü koku geliyor son zamanlardada yatarken genzime doğru bu kokuyu hissetmeye başladım yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekir

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 8.6.2020 15:02:00

   Hasan Bey, burun içindeki yapılar ve bunların endoskopik görünümleri önemlidir. Bazı durumlarda çeşitli ilaç ve spreyler kullanılarak takip ettiğimizde, tıkanıklığın düzeldiğini görüyoruz. Bir gün randevu alıp geldiğinizde bu şekilde teşhis ve takiplerle size yardımcı olabiliriz.

 • kullanıcı icon
  Secil 19.4.2020 12:47:00

  Merhaba hocam gerçekten burun tıkanma sorunu çok fena yaşıyorum burnuma napsam hiç bi şekilde açılmıyor tıkalı sürekli agızdan nefes alıyorum çok kötü yaşıyorum bu durumu napsam geçmiyor afe.in sinüs içtim parol içtim onca spreyler Vikis buhar açıcı ama hiç bi şekilde burnum açılmadı dolu bi şekilde nefes alamıyorum açılmıyor napmam gerekiyor

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 20.4.2020 16:59:00

   Seçil Hanım geçmiş olsun, dekonjestan ilaç ve spreyler işe yaramıyorsa, mekanik tıkanıklığa neden olan anatomik bozukluklar, dirençli mukoza ödemli, polipler veya bazı kitleler olabilir. Bunları endoskopik muayene ile ayırdetmek ve tedavi belirlemek gerekir.

 • kullanıcı icon
  İmran 22.2.2020 16:16:00

  Hamileyim, burnum sürekli tıkalı acaba hangi ilaç ve spreyleri kullanabilirim

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 24.2.2020 17:21:00

   İmran Hanım, teşhisinizi bilmeden, kendim endoskopla bakıp belirlemeden, okyanus suyu içeren spreylerden başka bir öneri yapamam.

 • kullanıcı icon
  İmran 19.2.2020 06:14:00

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliğim var burnum sürekli tıkalı ve çok hapşuruyorum aynı zamanda hamileyim konka ve kemik eğriliği ameliyatı olabilir miyim? Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 19.2.2020 19:14:00

   İmran Hanım Merhaba, hamileyken burun ameliyatı olamazsınız. Ama hamilelik döneminize uygun bazı ilaç ve sprey tedavileriyle sıkıntınızı azaltmaya çalışabiliriz.

 • kullanıcı icon
  Alen 2.2.2020 22:57:00

  Merhaba hocam size bir şey sormak istiyorum. Ben kbb doktoruna gittim ve bende burun egriligi ve sinüzitin fazla oldugunu söylediler ve ameliyat olmam gerektirdigi söylendi. Ben 17 yaşındayım olsam sorun olur mu? Bir de ameliyat sonrası 5 gün içinde okula gidebilir miyim?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 5.2.2020 18:09:00

   Geçmiş olsun, burun sinüs ameliyatları için 18 yaşından sonrasını tercih ederiz. Eğrilik veya sinüzit hastalığında ameliyatların aciliyeti genellikle olmaz; diğer tedavi seçenekleri de çoğu hastaya faydalı oluyor.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.