Burun Spreyi Bağımlılığı

Burun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  salih berberoğlu 1.2.2021 09:06:19

  Hocam merhabalar. Ben de son 10 seneye kadar burun spreyi bağımlısıydım ve bıraktım. Ancak bugün bile hala özellikle geceleri burun aparatı olmadan rahat uyuyamıyorum. Gece nefesimi tuttuğumu farkediyorum. Bu durum beni hem fizyolojik; hem de psikolojik olarak çok etkiliyor. Bana bu konuda tavsiyeniz olur mu?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.2.2021 14:47:50

   Salih Bey geçmiş olsun; spreyi bırakabilmeniz çok iyi olmuş. Ama gece zorlandığınıza göre burun tıkanıklığınız devam ediyor. Benim önerim bunun sebebini bulup tedavi etmek olur. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayenenizi yaparak bunları belirleriz. https://www.youtube.com/watch?v=3LlqLSzVfP8 linkinde kolaylıkla yaptığım bu muayeneyi izleyebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Abdullah 29.1.2021 02:56:13

  Merhaba 29 yaşındayım 10 yıldır İli.din kullanıyorum. Yaklaşık bi o kadar da geniz akıntım var hiç durmuyor sinüzit olduğunu düşünüyorum ve reflüde var onuda nex.um ile dengede tutmaya çalışıyorum. Daha önce lazer tedavi ile konkalarımı küçülttüler ama hiç bir işe yaramadı galiba sinüziti tedavi etmeleri gerekiyordu önce. Ben il dışından bir hastayım gitme gelme olayı nasıl olabilir acaba yazdıklarınızdan etkilendim gelmek isterim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 29.1.2021 18:40:17

   Abdullah Bey geçmiş olsun. Haklısınız; eğer konka büyümesinin sebebi sinüzit hastalığıysa, sinüzit hastalığı tedavi edilmediğinde, konka tekrar büyüyebiliyor. Ayrıca geniz akıntınızın sebebi de sinüzit hastalığı olabilir. Reflü hastalığınız konusunda benim size faydam olmaz, ama diğerleri ile ilgili olabilir. 3-4 hafta arayla 1-2 defa görmem gerekir; düzelme sağlarsak arayı açarız; 2-3 ay içinde teşhisi ve tedavisini belirlemiş oluruz. Yeni bir ameliyat gerekli olursa da, sizi tedavi ile rahatlatabilmişsek, bunun için acele etmenize gerek kalmayabilir.

 • kullanıcı icon
  Büşra 23.1.2021 22:51:30

  Merhabalar 7senedir al.rset kullanıyorum 4aylık hamileyim il.adın kullanıyordum günde 3 4kere sıkıyordum bağımlılık yaptığını ve bebeğe zararlı olduğunu yeni öğrendim ama bağımlısı oldum bile aşırı derecede tıkanıyorum hamileler için bunun bir tedavisi ve ilaçı varmıdır acaba bilgiverirseniz çok sevinirim 🙏

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 26.1.2021 14:54:13

   Büşra Hanım geçmiş olsun. Sprey bıraktırma tedavisinde ilaçlarla destek sağlıyoruz; fakat hamilerlerdeki seçeneklerimiz kısıtlıdır. Hamilelik ayına göre , Kadın Doğum Uzmanınızın da görüşü alınarak bazı ilaçlar verilebilir. Endoskopik değerlendirmelerinizi yaparark teşhis ve tedavi seçeneklerini belirleriz.

 • kullanıcı icon
  Tarık 2.1.2021 02:56:09

  Merhabalar 17 yaşındayım ve yaklaşık 2 senedir il.adin burun spreyi bağımlısıyım (sadece kış aylarında) günde 4 defa kullanıyorum kullanmazsam nefes alamıyorum bazen unutuyorum sıkmayı ve bana cidden bir bela oluyor bu tıkanıklık nefes alamıyorum sabahları sırf bu tıkanıklık yüzünden erken uyanıyorum normalde çok uyuyan bir insanım sinüzitim olduğundan şüpheleniyorum aşamalı bırakma süreci nasıl ilerliyor birazcık bahsedermisiniz ne kadar aza indirgeyerek zamanla bırakabilirim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.1.2021 13:02:30

   Tarık Bey, burun içerisindeki bulgulara göre ilaç tedavisi başlıyoruz ve bağımlısı olduğunuz spreyi tek taraflı kesiyoruz. Belirli aralıklarla sizi takip ederek, yine bulgulara göre ilaç tedavisini düzenliyorum. Bu süreçte spreyi kestiğiniz taraf iyileştiğinde, "nazal siklüs" (burun döngüsü) geri geldiğinde spreyi tamamen kesiyoruz. İlaç tedavisi ile burun tıkanıklığı düzelene kadar, diğer bir deyişle sprey ihtiyacı kalmayana kadar hastayı izliyorum. Bu süreç değişken; bazı hastalar 2 haftada, bazı hastalar 2-3 ayda düzeliyorlar. Düzelmeyenlerde bazı ameliyatlar yapmam gerekebiliyor.

 • kullanıcı icon
  Bilgehan Karahan 30.11.2020 12:24:51

  Merhabalar Bende yaklaşık 1 yıldır otr.vine ve ila.din bağımlığı var, geçen kış sinüzüt hastalığımın zirve yapması sonucu bağımlısı oldum, ilacı bırakamıyorum, iş yerinde ve evde 2'şer tane sıkıyorum, sinüzütümün ağırlaştığını spreyi sıktıktan sonra tekrar burnumun erken kapanmasından bile anlayabiliyorum, günde ortalama 4 kere sıkıyorum, bundan kurtulmak istiyorum ancak başaramıyorum, sıkmadığım zamanlar burnumun iki delikleri adeta burnumun kemiklerini şişirerek komple tıkanma yapıyor, burnumdan hiç nefes alamıyorum, hiç nefes alamadığım burundan sprey sıkmadan nasıl kurtulacağım ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.11.2020 15:44:36

   Merhaba ve geçmiş olsun. Bu spreyleri burun etlerini büzüştürmek için kullanıyorsunuz. Oysa sizde, burun etlerini büyüten koşul sinüzit hastalığı olabilir. Aşamalı bıraktırma tedavisi ile sprey bağımlılığınızı yönetirken, bir yandan da takipler sırasında sinüzit hastalığınızın tipini ve evresini belirleyip, tedavi planına katacağız. Bu şekilde size de faydamız olabilir.

 • kullanıcı icon
  BEGÜM YILDIRIM 13.6.2020 13:27:00

  Merhaba, ben 20 yaşındayım ve 10 yıldan fazladır otr.vine bağımlısıyım. 3 günde bir kutu bitiriyorum. Astım hastası olduğum için nefes almaya ekstra ihtiyacım oluyor ve onsuz yaşayamıyorum. Doktora gittiğimde bana tedavisi olmadığını, hayatım boyunca nefes alamayacağımı söyledi. Otr.vine bırakmamın bir yolu yok mu? Nefes alabilmem için başka bir ilaç yok mu ?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 14.6.2020 10:43:00

   Begüm Hanım, elbette burun spreyi bağımlılığının tedavisi vardır. Bıraktırma tedavisi ile beraber, hastanın bu spreye başlamasına neden olan, yani burun tıkanıklığına sebep olan sorunları da tedavi etmemiz gerekiyor. Bu şekilde hastaların hemen hemen hepsine faydamız oluyor.

 • kullanıcı icon
  Aleyna O 10.5.2020 06:00:00

  Merhaba benim burnumda et var gözle görünür şekilde büyük sanırım bundan dolayı sürekli tıkanıyor gündüz uyanıkken dişimi sıkıyorum sprey kullanmıyorum çok zorda kalmadıkça ama her gece yatmadan sprey sıkıyorum nefes alamadığım zaman panik oluyorum ölücem sanıyorum resmen bende otr..vn kullanıyorum burnumdaki eti aldırmayı düşündüm ama ameliyattan sonra burnuma tampon gibi birşey konulur diye korkuyorum panik oluyorum

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 11.5.2020 19:18:00

   Aleyna Hanım, sprey bağımlılığı ve burun eti büyümesi çoğu kez ilaç ve başka spreylerle tedavi edebildiğimiz durumlardır. Endoskopik muayenenizi yaptıktan sonraki önerilerimize ve düzenli takiplere uyabilirseniz ameliyata gerek kalmayabilir. Ameliyatları bu tedavilerle iyileşme sağlayamadığımız hastalarda yapıyoruz.

 • kullanıcı icon
  ASLI.R 8.5.2020 12:46:00

  MERHABA CİDDİ BİR BAHAR ALERJİM VAR VE HAMİLEYİM. MECBUR KALDIĞIM DURUMLARDA OTR.VİNE KULLANIYORUM BAŞKA NE DENEDİYSEMDE BUNUN KADAR ETKİLİ OLMUYOR.GÜNDE 24 SAATTE 2 Yİ GEÇMİYOR. BUNUN BİR SAKINCASI OLURMU ACABA BEBEK İÇİN

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 9.5.2020 14:37:00

   Aslı Hanım, her koşulda burun tıkanıklığını yenmek için bu spreye alışmanız ve sürekli kullanmanız doğru değil. Bunu bir çözüm olarak görmemelisiniz. Bu ve benzeri burun spreylerinin hamilelik dönemine etkisi üzerine tıbbi bir çalışma yok. Fakat az miktarda da olsa kan dolaşımına geçebildikleri için, bebeğin kan dolaşımını ve beslenmesini etkileyebileceği düşüncesiyle, hamilelikte bu spreyleri önermiyoruz. Burun tıkanıklığınızın sebebini ve sebebe yönelik çözüm yollarını belirlemeliyiz.

 • kullanıcı icon
  Mustafa Özben 9.4.2020 00:10:00

  Bende de otr..ine bağımlılığı oluştu sanırım. Haftada bir veya iki defa kullanmak zorunda hissediyorum. Aslında kullanmadan yapabilirim fakat bir de panik atağım var. Nefes almakta zorlandığım zaman panik atak başlıyor. Burun spreyini kullanmadan da ataktan kurtulamıyorum. Diğer taraftan da xan.x kullanmak durumunda kalıyorum. Kilom normalden oldukça fazla. 35 kilo fazlalığım var. Bunun getirdiği ekstra yük, diyaframın tam çalışmasını engellediği için akciğerlerimin yeteri kadar hava emmesini de engelliyor. Bu da aldığım nefesin yetmediği hissini dolayısıyla panik atağımı tetikliyor. Bir kısır döngünün içindeyim. Spreyi kullanmak istemiyorum. Hatta biraz önce elime alıp geri bıraktım. Onun yerine mentol (cold-..x) kullandım. Ama yeterli olmadı. Tuzlu su ile yıkamayı da denedim ama çok faydası olmadı. Şu an kulağım çınlıyor, başım zonkluyor. Off ne yapsam bilemiyorum...

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 9.5.2020 14:38:00

   Mustafa Bey geçmiş olsun. Aşamalı bıraktırma tedavisi uygulayıp takip edebilmemiz ve burun tıkanıklığınızın sebebine yönelik tedavileri belirleyebilmemiz için sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Betül 22.2.2020 00:59:00

  Merhabalar ne yazık ki o bende o bagimlilardanim. Kuru ve klimali bir ortamda çalışıyorum cok sık gribe yakalandigim icin burun spreyi kullanmak zorunda kalmistim baktim ki ciddi anlamda bagimlisi olmusum. İl.adin kullaniyorum neredeyse bir haftada bir tane bitiriyorum. Artik ciddi anlamda rahatsiz etmeye başladı sol deligi hafif actirip ya da burnumun ucunu hafif asagiya indirim nefes alabildigim zamanlar olmaya basladi. Tabi ki ameliyat korkum var ve bu konuda doktora gitmeye cekindim ilk defa bu konu hakkinda arastirmak istedim. Ne yapmaliyim sizce?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 24.2.2020 17:42:00

   Betül Hanım geçmiş olsun, aşamalı bıraktırma tedavisi ve düzenli takipler yapabildiğimizde çoğu hastayı sprey bağımlılığından kurtarabiliyoruz. Zaten sprey kullanıyorken ameliyat da önermiyorum, zira kanama riski yükseliyor. Bu aşamada size destek tedavisi ile spreyi aşamalı olarak bıraktırıp, sonrasında başlamanıza neden olan esas nedeni ortadan kaldırmamız lazım. Sizi de bir gün bu amaçla bekleriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.