Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Gökhan 23.2.2021 00:21:41

  Iyi çalışmalar uyku problemi horlama ve nefes almada zorluk burun eti var kısaca sormam gereken burun eti ameliyat ücreti ne kadar.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 23.2.2021 12:02:28

   Gökhan Bey geçmiş olsun, 02123512401 numarayı ararsanı, sekreterim İnci Hanım size ücret bilgisi ve randevu verir.

 • kullanıcı icon
  Süleyman Yücel 17.2.2021 13:06:27

  Merhaba hocam, ben 8 defa burun eti ameliyatı oldum bunlardan üç tanesi lazer ile idi diğerlerleri lokal anestezi ile oldum. Buna rağmen her ameliyat tan sonra et büyümesi devam etti. Ne yapmam gerekiyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.2.2021 12:01:25

   Süleyman Bey geçmiş olsun. Aslında herhangi bir ameliyat yapmadan önce, en başta burun etini büyüten sebebi/sebepleri bulmak gerekiyor. Zira bu sebep devam ettiği sürece, burun eti büyümesi veya mukoza şişmesi devam edebiliyor. Bir gün geldiğinizde yapacağımız araştırmalarla bunları ortaya koymaya çalışırız.

 • kullanıcı icon
  Saruhan Belevi 3.2.2021 10:58:35

  Sayın Atilla bey burun kültüründe az sayıda gram pozitif diplokok 1 -2 epitel 2-3 pnl görüldü yazıyor bunu açıklayabilir misiniz ne anlama gelir ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 3.2.2021 15:30:58

   Saruhan Bey, bunlar burun girişinin cildinde veya burun içinde infeksiyon hallerinde bulunabilen bazı bakterilerin özellikleridir. Akut bir infeksiyon olup olmadığını endoskopik muayene bulgularıyla beraber değerlendirmek gerekir. Bu sonuçları doktorunuz yorumlayacak ve tedavi gerekip gerekmediğini belirleyebilecektir.

 • kullanıcı icon
  Aleynanur balcı 2.2.2021 13:05:30

  hocam merhaba ben 12 yaşındayım burnum 2 aydır tıkalı yağdığında dahada tıkanıyor uyuyamıyorum nefes alamıyorum doktora gitdim siprey ve alerji şurubu verdi kullandım ama hiç bir faydası olmadı biri biraz açık ama diğeri hiç açılmıyor ne dayanamıyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.2.2021 14:02:15

   Aleynanur geçmiş olsun. Alerji tedavisi etki etmediyse, ya şiddetli bir durum veya burun tıkanıklığının başka bir nedeni olabilir. Aslında burun içerisini endoskopla değerlendirdiğimizde, tıkanıklık nedenini görebiliyoruz. Teşhisi ve tedaviyi bu şekilde belirlemek en doğrusu olur. Endoskopik burun muayenesi kolay bir muayenedir; bununla ilgili https://www.youtube.com/watch?v=3LlqLSzVfP8 videomu izleyebilirsin.

 • kullanıcı icon
  Necmettin 31.1.2021 07:26:19

  Hocam selamlar, Benim burun tikanikligim yatinca basliyor.yattigim taraftaki burun tikaniyor ozellikle.Ayaga kalkinca tikaniklik geciyor. çocukken burun eti var demisti doktor. Sebebi bu mudur. Burun damlasi gecici aciyor ama onu da zararli olabilir diye kullanmak istemiyorum.Ne tavsiye edersiniz.Tesekkurler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 31.1.2021 15:33:09

   Necmettin Bey Selam, burun eti ve mukoza şişmesi başta olma üzere, tüm burun tıkanıklığı nedenleri bu belirtilere neden olabilir. Endoskopik muayene ile bunların teşhisini ve tedavisini belirlemeyi öneririm.

 • kullanıcı icon
  Süleyman 28.1.2021 21:58:18

  İki yıl önce burun ameliyatı oldum ancak tam iyileşme olmadı geceleri uyku halinde burun içi şişerek nefes almam zorlaşıyor uyanıp kendime gelmem yaklaşık iki saati buluyor ve sürekli tekrar ediyor. Çaresi nedir?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 29.1.2021 18:34:12

   Süleyman Bey geçmiş olsun. İsterseniz önce ameliyatınızı olduğunuz meslektaşa kontrole gidip danışabilirsiniz. Buna rağmen çözüm bulamazsanız, hastalığınızın teşhis ve tedavisini endoskopik muayene yaparak belirleyebilmem için, gelirsiniz. Elinizde ameliyatınıza ait raporlar ile çekilmiş filmleriniz varsa yanınızda getirmenizde fayda var.

 • kullanıcı icon
  Neslihan 14.1.2021 23:37:55

  Hocam merhaba ben kornea nakli olduktan sonra koku ve tat alma duyumu kaybettim diyebilirim bunun yanı sıra alerjik astımım da var süreklilik halinde tıkanıklık var nedeni ne olabilir acaba

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 15.1.2021 18:50:34

   Neslihan Hanım merhaba, ameliyatın kendisi ile ilgili böyle bir durum beklenmez; ancak narkoz için kullanılan tüm ilaçların yan etkileri araştırılabilir. Alerjik astımınız varsa alerji ve bazen polipli sinüzit hastalığının burun içi mukoza ve koku bölgesi ile ilgili etkileri olabilir. Bunlar da endoskopik muayee sırasında gözlemlenip tedavi uygulanabilir.

 • kullanıcı icon
  Evin 6.1.2021 22:45:54

  Merhaba hocam 10 yılda fazla burun tıkanıklığım ve akıntısı var daha 4 yıl önce ameliyat olduğum halde iyileşmedi sürekli burnumu silmem ve sümkürmek zorunda kalıyorum nedeni ne olabilir

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:26:40

   Merhaba Evin Hanım; burun tıkanıklığı nedenlerini https://atillasengor.net/s/burun-tikanikligi sayfamda inceleyebilirsiniz. Sizdeki durumu da endoskopik muayene yaptığımızda görebileceğiz.

 • kullanıcı icon
  SADIK 4.1.2021 21:37:41

  Sinüzit olduğum dönemde burun tıkanıklığı oldu sprey kullandım sinüzit tedavisi oldum şuan sinüzit yok fakat alerjik olarak tıkanıklık devam ediyor alerji için d.e.l.o.d.a.y hap kullanıyorum sprey olarak ne tavsiye edersiniz alışkanlık yaptığı söyleniyor, lazerle küçültmeyi tavsiye edermisiniz teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:15:07

   Sadık Bey, teşhisleri kendim yapmadığım durumlarda, hastalığın genel sağlık durumunu bilmeden ilaç öneremem. Zira size zararı olursa, bu ikimiz için de iyi olmaz. Sinüzit iyileşse de, mukoza şişmeleri bir süre devam edebilir. Alerji varsa, bunu bir Alerji Uzmanı da tedavi edebilir. Bu şekilde tedaviden fayda görülmeyen durumlarda, takiplerdeki (1,5-3 ay) endoskopik bulguları izledikten ve bazı flmlerdeki bulgularla birlikte değerlendirdikten sonra, gerekli durumlarda ameliyat önerebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Atakan 4.1.2021 14:40:30

  Doktor bey iyi calismalar dilerim ,benim boğazım da jel kıvamında akıntı hissediyorum ama mesela sol genizden akmiyormjs gibi bu yüzden uyku problemleri yorgunluk yaşıyorum şikayetlerim sadece sıcak veya soğuk buhar çektiğimda yada yağmur yağdığında düzeliyor acaba benim sorunum ne ? Burnumda polip yok ama sürekli parmağımla burun karistirma sorunum var acaba geçer mi sorunum ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:07:17

   Atakan Bey, tek başına mukoza hasarı bile sızıntılarla, geniz akıntısına yol açabiliyor. Burun karıştırma sırasında mukozaya hasar verirsiniz. Fakat bunu başlatan veya geniz akıntısına yol açan başka sebepler de olabilir. Bunların hepsini endoskopik muayene sırasında değerlendirip, gerekli tedavi ve tavsiyeleri verebilirim.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.