Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Geniz eti, halk arasında ve pek çok kaynakta sanki sonradan çıkmış, kötü bir hastalıkmış gibi tanımlanır. Oysa geniz boşluğunda bulunan bu doku, belirli bir ölçüye kadar çocuklar için koruyucu bir bağışıklık sistemi elemanıdır. Geniz etinin çocuklar için bir sorun haline gelmesi, genellikle çocukların üst üste hastalanmaları nedeniyle olur. Bu şekilde geniz eti büyümesinin yol açtığı sorunlar da hep burun ve geniz bölgesinde yaptığı tıkanıklığa bağlıdır. Burun tıkanıklığı, sık hastalanma, alerji, kulak sorunları, solunum yolu sorunları, gelişimsel sorunlar bir kısır döngü halinde devam eder.

Tedavisi için en önemlisi çocuğun hastalanmasını önlemeye çalışmaktır. Bazı ilaçlar ve takiple küçülme sağlanabilir. Ancak tedavilere rağmen geniz eti küçülmüyor ve ilişkili sorun kısır döngüsü kırılmıyorsa ameliyat gündeme gelir.

Çocuklarda Geniz Eti Muayenesi

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Cansu 11.4.2020 02:42:00

  Hocam ben konuşurken birden burnum tıkanıyor kelimemi bitiremiyorum ve son bir ayda 20 gün arayla grip oldum acaba burnumda et olabilir mi

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 11.4.2020 16:51:00

   Cansu Hanım, burun eti hepimizde bulunan, tıpta konka adını verdiğimiz bir yapıdır. Üst üste grip olduysanız burun içi mukoza örtüsü şişmiş olabilir; burun etleri de mukozayla kaplı oldukları için, bunlar da şişmiş/ödemlenmiş olabilir.

 • kullanıcı icon
  Hatice 27.3.2019 20:10:00

  Merhaba Oğlum 5.5 yaşında geçen sene gece uykusundan nefes almakta zorlandığı için doktora gittik ve geniz eti var dedi ilaç verdiler sonra rahatladı şimdi oğlum iki üç gündür duymuyor tekrar doktora götürdük geniz eti büyümüş orta kulağı kapatmış dedi ilaç verdi cempes antibiyotik All...et şurup N... sprey ve SI...IR çiğneme tableti kullanın geçmezse ameliyat ile hem geniz etini hem bademciğini alicaz diyor sizin tavsiyeniz nedir acaba oğluma ciddi işitme kaybı olmaya başladı çizgi film izlerken çok yüksek ses acıyor siz neden yavaş konuşuyorsunuz diyor ve ona birsey söylediğimizde efendim anlamadım deyip duruyor

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 4.3.2019 14:03:00

   Hatice hanım, bu yaşlarda çocuklar okula başladığında arkadaşlarından sık sık hastalık kapıyorlar. Bu nezle veya gripler sırasında veya hastalıklar üstüste geldiğinde geniz eti büyüyebilir. Bununla birlikte orta kulakta sıvı toplanması veya iltihaplanma olabiliyor. Bu tip durumlarda hastalığın tedavisi ile beraber, kulaktaki sıvı toplanmasını azaltan ve kıvamını incelten tedaviler yeterli sürelerle kullanıldığında, takiplerle genellikle çoğu çocuk düzelir. Ameliyat gibi önemli koşulları ancak tedavilerin etki etmediği hastalarda öneriyoruz.

 • kullanıcı icon
  Savaş 21.2.2019 19:45:00

  İyi akşamlar hocam. 11yaşında kızım var.burnundan zahmeti var,iki farklı hastaneye götürdüm,doktorlar röntgen çekiyor,nezle diyor ilaç yazıyor.burun spreyi ve damla kullandırıyor.ilaçlar bir saatliğine iyi geliyor,sonra durum yine aynı.gece yatağından uyanıyor nefes alabilmek için,gündüz pek belli olmuyor,özellikle geceleri uykusundan uyandırıyor.hocam bize yardım edin,nereye gitmem gerekiyor?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 22.2.2019 12:05:00

   Savaş bey geçmiş olsun, aslında burun içersini endoskopik muayene ile detaylıca görebiliyoruz. Röntgen sırasında aslında en önemli bulgular görülmeyebilir; mukoza şişmesi, çeşitli eğrilikler, pasajların durumu, bunları en iyi şekilde endoskopik muayene ile görebiliriz. Kızınızı ve sizi de bu amaçla bir gün bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Bahar erkekoğlu 23.7.2017 01:10:00

  Hocam merhaba benım oğlum 3,5 yaşında 1,5 yaşından beri kreşe gidıyor 1 yaşında yaklaşık3 kere krup oldu 2 yaşlarında yaklaşık 5 kere bu sende 2 kere oldu Çok sık hasta oluyor ekım ayından beri her ay 1 şişe antibiyotik bitirıyoruz İlk üç gün burnu sarı sabahları yeşil akıntı oluyor sonra öksürük başlıyor sonra ben antibiyotik verdikçe alerjik şurup ve hava makine ventolun plmicortrahatla olayına gidiyorum geceleri böle rahatlık veriyorum Bu olay 2 ayda bir kesin ayıda buluyor Yalnız doktora gidiyorum geniz akıntısı var diyorlar fakat hiçbir zaman burnu tıkalı olmuyor ağzıaçık uyumuyor bu gibi belirtiler yok Neyapmam gerekıyor Yoğun çalıştığım için En yakın zamanda yanınıza gelıcem kısa bir bilgi verirmisiniz

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 24.7.2017 10:37:00

   Bahar Hanım, burundan sarı-yeşil akıntı ve öksürük çocuk sinüzitleri ile ilişkili de olabilir. İltihap boğazına aktığında ödem ve krup olması da buna bağlı olabilir. Neyse ki yaz aylarında bu durumlar azalır ve yaşı büyüdükçe de sıklığının azaldığını farketmişsinizdir. Geldiğinizde endoskopla, alıştıra alıştıra burun-sinüs-geniz bölgelerini görerek durumunu anlarız.

 • kullanıcı icon
  seher 21.5.2017 18:55:00

  Hocam benim 2 yasinda ikizlerim var 20 gune bir bogazlari iltihap oluyo surekli antibiytik kullaniyoruz surekli tekrarliyo ilaclarimizi duzenli kullanmamiza ragmen yardimcibolurmusunuz hastalikdan dolayi kilo kaybimizda oluyo

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 21.5.2017 19:31:00

   Seher Hanım, bu yaşta hasta olmalarını önleyecek tedbirleri almak ve bağışıklıklarını kuvvetlendirmek fayda edebilir. Bu amaçla bir gün randevu alır gelirsiniz, gerekeni yaparız.

 • kullanıcı icon
  Nurcan 10.4.2017 00:45:00

  İyi günler hocam 6yaşındaki oğlumda geniz eti büyümesi oldu. Sürekli horluyor ve ağzı hep açık yatıyordu bu durumda ameliyat ettirdik. Ama ameliyattan sonrada bir rahatlama göremedik yani eskisinden daha çok horlama oluyor ve sık sık hastalanıyor bu durum beni çok üzüyor. Dr götürdüm burun etinde şişme var dendi ilaçlarla gidermeye çalıştık ama yine olmadı ne yapmamız lazım

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 10.4.2017 11:04:00

   Nurcan Hanım horlamaya yol açan tek neden geniz eti olmayabilir. Burun eti büyümesi, kilo, alerjik nezle ve pek çok başka neden de vardır. Burun eti büyümesinin de çeşitli nedenleri vardır, ancak bunların yumuşak doku ödemi/şişmesine bağlı olanları ameliyat dışı tedavilerle de düzelebilir. İlaç tedavileri farklılıklar gösterebilir, bunların etkisini endoskopik olarak takip edip, değişimlere göre etkin düzenlemeler yapmak mümkündür. Zaten 6 yaşında burunla ilgili müdahalelerden de kaçınırız. Bir gün oğlunuzu getirdiğinizde kendisine de bu şekilde yaklaşabilirim.

 • kullanıcı icon
  Fatma Aydın 29.6.2016 14:45:00

  Hocam hayırlı ramazanlar. 2 yaşındaki oğlumda büyük bir geniz eti var,yaz kış sürekli hasta ve ağzı açık dili dışarıda,götürdüğümüz doktorun biri bu kadar ufak çocuk ameliyat etmiyorum dedi,diğer bir doktor ise bu yaş grubunda anestezi sıkıntıları yaşadıklarını ve bayağı tereddüt edip bizi telaşlandırdıktan sonra ameliyatı yapabileceğini söyledi,anestezi doktoruysa sorun olmadığını bu yaşta bu ameliyatların yapıldığını söyledi,açıkçası korktuk ve arayıştayız,2 yaş çokmu erken geniz eti ameliyatı için,çocuğun bademcikleride var ama çok ağır olur diye onu almayalım dendi,siz ne önerirsiniz ne yapmamız lazım.

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 30.6.2016 14:45:00

   Fatma Hanım, 2 yaş geniz eti ameliyatı için küçük bir yaş. Ancak bilmelisiniz ki, geniz etini çeşitli tedavilerle de küçültebilmek çoğu kez mümkün. Herhangi bir ameliyattan önce mutlaka bunu uygulamak daha doğru olur.

 • kullanıcı icon
  Emel 14.6.2016 23:49:00

  Cevabiniz icin tesekkur ederim…Geniz etiyle birlikte bademcikte alinacak diyor.Bademcikleri artik sık iltihaplanmiyor yalnizca en ufak birseyde hemen oksuruyor…

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 15.6.2016 13:34:00

   Rica ederim Emel Hanım, bu durumda bademciklerin neden alınması gerektiğine dair ayrıntılı bir açıklama istemelisiniz.

 • kullanıcı icon
  Emel 13.6.2016 14:17:00

  Atilla Bey,6 yasindaki oglumun geniz eti var kbb doktoru alinsin dedi. Bademcikleri sik iltihaplanmiyor.Peki yalnizca geniz eti alinsa bademcikleri alinmasa olmaz mi

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 12.7.2020 16:33:50

   Emel Hanım, yazdığınızdan anladığım kadarıyla KBB Doktorunuz zaten geniz eti alınmasını önermiş. Bademcikleri sık iltihaplanmıyorsa ve meslektaşım da bademcik ameliyatı önermemişse niçin bademcik ameliyatını soruyorsunuz, merak ettim? Yine de bademciklerin alınması gerektiği koşulları burada tekrarlayabilirim: Bademcik ameliyatı (Tonsillektomi) indikasyonları: 3 senedir, senede 3 defa bademcik iltihabı (tonsillit) olması. 2 senedir, senede 5 defa bademcik iltihabı olması. 1 senede 6-7 defa bademcik iltihabı olması. Bademciklerin nefes almayı veya beslenmeyi engelleyecek büyüklükte olmaları. Çocuklarda uyku apne sendromu. Febril konvülsiyona (ateşli sara nöbeti) yol açan bademcik iltihaplanması. Bademcik çevresinde apse oluşmuş olması (peritonsiller apse). Bademcik iltihaplanmasının romatizmal problemlere yol açmış olması. Bademciklerde tümör şüphesi varsa, bademcik ameliyatla çıkartılarak patolojik inceleme yapılır. Bademcik tüberkülozu, yani verem mikrobunun bademciklerde olması. Tedaviyle düzelmeyen bademcik taşları. Eğer oğlunuzda yazmış olduğum bademcik ameliyatı gerekliliklerinden biri yoksa, meslektaşımın da önermemiş olduğu gibi, kendisine bademcik ameliyatı gerekli olamayacaktır.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.