Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Beste 21.2.2021 19:51:55

  Merhaba doktor bey, bir kaç gün önce kulaklarımı temizlettim, doktor tavsiyesiyle gliserin kullanmıştım. Temizlettikten sonra duyuyordum ama , bir gün sonra sağ kulağımda dolgunluk hissi hissetmeye başladım, ve çınlamalar da eşlik ediyor. Bunun sebebi nedir? İşitme kaybım olduğunu mı gösterir?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 23.2.2021 11:51:34

   Merhaba Beste Hanım, gliserin veya kulak kiri kulak zarının hemen önünde kalmış olabilir; daha iyi temizlenmesi gerekebilir. Ama eş zamanlı olarak tesadüf edebilecek başka kulak hastalıkları da olabilir. Doktorunuza veya bize tekrar görünmenizde fayda var.

 • kullanıcı icon
  Emine 10.2.2021 23:51:33

  Mrb hocam ben %45 isitme engelliyim kulak ici cihaz kullaniyorum surekli kulagimda tikanma oluyor temizletmek zorunda kaliyorum sebeb ne olabilir pislik tikandigi icin cihazla duymata zorlaniyorum napmam gerekiyor?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.2.2021 16:50:12

   Emine Hanım Merhaba; bu durum malesef cihaz veya kulaklık kullananlarda oluyor. Kulak salgıları veya kulak kiri olağan koşullarda kulak kanalından dışarı kendiliğinden atılır. Fakat cihaz ve kulaklık kullanıldığında, bu birikintilerin kulak kanalının içine itilmesi ve birikmesi söz konusu oluyor. Çaresiz belirli aralıklarla kulağın temizlenmesi gerekiyor.

 • kullanıcı icon
  Kivanc 3.2.2021 16:51:03

  Merhaba, birkac gun once baslayan dolgunluk ve sabahleyin ugultu problemlerim vardi. Bazen uyumami bile engelliyordu. Doktora gittim, 1-2 dakikalik bir muayeneden sonra sol kulakta biraz kir birikmis dedi. Halbuki solda daha cok olmak uzere iki kulakta da ayni problemler var. Gliserin verdi, 2-3 gundur kullaniyorum, sanki sorunlarim artti. Suan agri dolgunluk daha az ve boguk duyma sorunlari oldu. Normal midir?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 4.2.2021 12:01:59

   Kıvanç Bey Merhaba, ben bu nedenle Gliserin vermiyorum. Aspiratörle temizlendiğinde, kire bağlı olan durum ortadan kalkıyor; bunun ardında başka bir hastalık varsa, bunun da teşhis ve teadvisini yapabiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Berna 2.2.2021 16:44:42

  Hocam merhaba bugün kulagım için hastaneye gittim sağ kulak zarımda delik varmış doktor ameliyat olmamı söyledi. Ameliyat olmam şart mı acaba delik kendi kendine kapanmaz mı? Ya da ameliyat olmasam bir sorun teşkil eder mi ? Teşekkür ederim...

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 3.2.2021 15:17:27

   Berna Hanım geçmiş olsun; kulak kirinin ardında bu şekilde kulak zarı delikleri de olabiliyor. Demek ki tıkanıklığınız daha çok buna bağlıymış. Kulaktaki delinme yeni olduysa ve küçük bir delikse, takiplerde bunların kapandığını görebiliyoruz. İltihabi bir durum varsa bunun tedavi edilmesi, kapanma olasılığını yükseltir. Ama büyük ve eski bir delikse, ancak ameliyatla kapatılabilir. Doktorunuz önerilerini bunlara göre yapacaktır.

 • kullanıcı icon
  Güneş 1.2.2021 02:59:00

  Hocam ayda bir vakumla kulak temizletiyorum bir ay içerisinde tüm kulak zarını kaplayacak ve sert şekilde kir birikiyor bunun sebebi nedir ve tedavisi mümkünmüdür bilgi rica ederim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 1.2.2021 12:56:00

   Geçmiş olsun, bu durumda önce kulaklık veya işitme cihazı kullanımına bağlı olabilir, diye düşünürüz. Eğer bunlar yoksa kanal girişinin darlığı veya kronik travması olabilir. Bunlar da yoksa salgı, keratin ve ter üretimi ile ilgili olabilir. Ayrıca temizliğin doğru ve tam yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Bunlardan hangisi olduğunu birkaç seferde anladıktan sonra, neler yapılabileceğini kavrarız. Ama bilginiz olsun, herşeye rağmen bazen birikme ve temizliğin sıklığı azalmayabiliyor.

 • kullanıcı icon
  Ramazan 29.1.2021 15:57:52

  Merhaba hocam benim sağ kulağımda bazen tıkanıklık hissediyordum doktora gitim glesirin damla verdi kullandıktan sonra kulağım tamimyle kapandı arada bir kir geliyordu şimdi durdu bu normal mi sizce sanki sağ kulağımda büyük taş var hocam ne yapmaliyim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 29.1.2021 18:48:38

   Ramazan Bey merhaba, gliserin kulak kirini yumuşatması ve akması için veriliyor fakat bazen yayılmasına veya şişmesine de yol açabiliyor. Bu durumda hastanın tıkanıklığı artabiliyor. Ben bu uygulamayı tercih etmiyorum; bunun yerine kulak mikroskobu altında aspiratörle doğrudan temizlemeyi tercih ediyorum. Bu şekilde çoğu hastaya birkaç dakika içinde çözüm sağlıyoruz.

 • kullanıcı icon
  Berna 28.1.2021 16:06:44

  Merhaba, kulaklarımın tıkanması ve az duyma sebebiyle doktora gittim doktor temizleneceğini ama bunun öncesinde gliserin kullanmam gerektiğini söyledi. Damlayı sağ kulagıma damlattıgım andan itibaren çok şiddetli agrı oluyor damlayı damlatmadıgım zaman agrı olmuyor bunun sebebi nedir acaba ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.1.2021 13:37:37

   Berna Hanım merhaba, kulak tıkanıklığının tek sebebi kulak kiri olmayabiliyor. Kulak kirinin ardında kulak iltihabı da olabilir. Zira gliserinin ağrı yapmasını açıklayabilecek başka bir durum pek yoktur. Bu durumda gliserinin yumuşatmasını beklemeden kulak kirinin temizlenmesi (aslında benim rutin olarak uyguladığım gibi) ve teşhisin ve tedavisinin belirlenmesi gerekli.

 • kullanıcı icon
  Yaren 20.1.2021 23:17:56

  Bir hafta önce kulak ağrısı ile KBB doktoruna gittim, kir tıkamış dedi ve oksibor verdi o zaman duyma da bir sıkıntı yaşamıyordum ama damlayı kullandığımdan beri duymam zorlaştı, ve tıkalı olduğunu hissediyorum bir haftadır damlayı düzenli kullanmama rağmen geçmedi ne yapmalıyım

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.1.2021 13:11:30

   Yaren Hanım geçmiş olsun; bu tip durumlarda ben kulağı mikroskobik görüş altında aspirasyonla temizliyorum. Hem kiri temizlemiş oluyoruz, hem de başka bir durum varsa görüp tedavisini belirleyebiliyorum.

 • kullanıcı icon
  furkan 6.1.2021 21:55:27

  merhaba, iki gün önce uyandığımda sol kulağımdan nabız sesi alıyordum, dün randevu alıp kbbye gittim ve kirden olabileceğini söyleyip gliserin kullanmamı söyledi, 1 hafta sonra gel dedi. kullanmaya başladığımda kulağımın içindeki kiri dışarı atarken sanki kanlı gibiydi, doktorun kulağımı baya zorlayıp zedelediğinden şüpheleniyorum ve dün geceden beri kulağım tıkalı. damlalardan sonra da kir atmıyor dışarıya

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:24:16

   Geçmiş olsun, zedelenmiş olma olasılığı dışında, kulak kirinin ardındaki durum da önemli olabilir. Zira orta kulakta veya kulak zarında bir hastalık da olabilir. Kulak kiri temizlenmeden bunları görmek olanaklı olmaz. Kulak kanalını zedelememek için ve teşhisi o anda belirleyebilmek için, mkroskopik görüş altında aspirasyonla kulak temizlenmelidir. Benim tercihim hep budur.

 • kullanıcı icon
  Beyza Nur 6.1.2021 14:06:59

  Merhaba ben 6 7 aydan fazla süredir kulak tıkanıklığı sorunu yaşıyorum3 haftada bir ateşleniyordum sebebi kulaklarım olabilir mi? en son gittiğim doktor sol kulağın kızarmış ama sıvı birikmesi vs yok dedi a.k.s.e.f verdi kullandım 7 gün ama geçirmedi hiçbir şeyi kulaklarım hala aynı.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:21:29

   Beyza Nur Hanım, kulak infeksiyonlarında ateşten ziyade kulak ağrısı olması beklenir. Ama kulak tıkanıklığı yapabilen burun-geniz-sinüs infeksiyonları ateşe de sebep olabilir. Endoskopla yaptığımız muzyene ve basınç testi (Timpanometri) ile bu durunmları belirleyebiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.