Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB'de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Alper 2.3.2021 21:43:41

  Hocam merhaba. Ben yaklaşık 1 senedir kulağımla ilgili problem yaşamaktayım. Sol kulağımda ara ara dolgunluk hissi oluşmakta ve bu dolgunluk hissi geçtikten sonra da kulağımda özellikle sessiz ortamlarda titreşim hissetmekteyim. Bunun yanında, telefonu sağ kulağımda tutarak telefon görüşmesi yaparken sol kulağımda yine titreşim benzeri pıt pıt şeklinde sesler geliyor. Ayrıca özellikle sol tarafıma doğru eğik durduğumda sol burnumda tıkanıklık oluşuyor. Ben işim gereği Malatya ilinde ikamet etmekteyim ve sık sık Adana iline seyahat etmekteyim. Bu şikayetlerim Malatya' da ortaya çıkıyor ve Adana seyahatlerimde tamamen ortadan kalkıyor. Yaşadığım bu sorunun sebebi ile ilgili bir fikrinizi alabilirsem sevinirim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 3.3.2021 18:52:44

   Merhaba, burun tıkanıklığı veya mukoza sorunları olduğunda östaki borusu iyi çalışmayabilir. Bu durumda kulakta dolgunluk ve çıtırtı sesleri olabilir. Ama "stapedius" reflexi dediğimiz bir duruma bağlı olarak bu kasın seyirmesi de bu seslere neden olabilir. Kulak muayenesi, endoskopik burun muayenesi ve bazı tetkiklerle değerlendirmek lazım.

 • kullanıcı icon
  Gökçen 17.12.2020 19:53:56

  Hocam merhaba ben 20 yaşındayım benim de kulaklarımda tıkanıklık gibi bir his var hatta böyle basınç gibi yutkununca çıt diye bir ses duyuyorum burnum da tıkalı acaba kulağımda sıvı birikmesi olabilir mi

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.12.2020 12:05:58

   Sayın Gökçen, kulak tıkanıklığının onlarca sebebi vardır. Orta kulakta basınç bozukluğu (östaki disfonksiyonu) ve sıvı toplaması (efüzyonlu otit) bu sebeple arasındadır. Teşhisleri endoskopik ya da mikroskopik muayene ile görerek ve bazı t.e.s.tler ile (timpanometri, odyometri) kolaylıkla yapabiliyoruz. Bu amaçla sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Didem 23.11.2020 23:05:48

  Hocam merhaba bana meniere hastalığı tanısı kondu lakin aklıma bir soru takıldı ben doktoruma geniz akıntım olduğunu söylemedim ve yazınızda belirttiğiniz gibi yutkundugumda işitme kaybı yaşadığım kulağımda o sesi asla alamıyorum sol burun deligim sağ burun deligime göre daha az hava almamı sağlıyor sanki yani kulaktan bakıldığında sıvı birikmesini Dr gorurmuydu yoksa bunların rahatsızlığına bir ilgisi yok mu

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 24.11.2020 14:14:48

   Didem Hanım Merhaba, sıvı toplaması olsaydı, "iç sesleri" işitme kaybı olan kulağınızda duyardınız. Meniere hastalığında sorun kulak salyangozunda (cochlea) olduğu için, bu tip işitme kaybında o tarafta yutkunma sesini alamamanız beklenir. Ama bir hastada eşzamanlı başka durumlar da elbette olabiliyor. Buna göre, sıvı toplaması olsa da bazen görülemeyebilir; ama şüphe varsa bunu timpanometri t.e.s.tiyle açığa kavuşturabiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Ender 21.11.2020 13:10:48

  Hocam iyi günler eşim 40 yaşında 3 gündür kulağına su kaçmış gibi his olduğunu söylüyor ve baş dönmesi de var.nedeni ne olabilir?yardımınız için şimdiden teşekkür ederim...

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.11.2020 18:27:26

   Kulak tıkanıklığı ve baş dönmesi: Labirentit, Meniere hastalığı, vestibüler nörinit, ani işitme kaybı, orta kulakta sıvı toplanması, orta kulak iltihabı vs gibi pek çok duruma bağlı olabilir. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden, mutlaka bir KBB Uzmanına başvurmalısınız. Ben Pazartesi'den önce eşinizi göremem; fakat siz Pazartesi'yi beklememelisiniz!

 • kullanıcı icon
  Feyza arslan 22.10.2020 14:36:25

  Merhaba Atilla bey yardımınıza ihtiyacım var çocuğum 15 yaşında kulak çınlaması var 1 aydır ilk baslarda duramiyordu şimdi çok azaldı yüzde 80 kadar gitti kulaktaki sıvı ile ilgili olabilirmi ve sizce ne zaman geçer

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 24.10.2020 10:50:10

   Feyza Hanım geçmiş olsun. Çınlama kulakta sıvı toplanmasına da bağlı olabilir, iç kulakla ilgili başka durumlara da. Bunların tedavileri ve iyileşme süreleri değişir; bazısı iyileşmeyebilir. Muayene ve bazı t.e.s.tlerle önce teşhisleri belirlemeliyiz; ardından tedavi ve takiplerle süreçler hakkında ancak bu şekilde bir öngörüde bulunulabilir.

 • kullanıcı icon
  Oğuz 20.6.2020 19:41:00

  Doktor Bey benim 12 yaşında bir kızım var. 3-4 ay önce şiddetli nezle sonrası kulakta dolgunluk, tıkanıklık hissi olduğunu esnedikçe açıldığını söyledi. 1 ay önce de geniz akıntısı başladı. Ara arada kulağından sıvı akıyormuş gibi hissettiğini söyledi. Virüs araya girdiği için doktora gitmek istemiyor. Ben sağlıkocağına sorduğumda yardımcı olmak için evde açılmamış antibiyotiği varsa içsin dedi. 3-4 gündür içiyor daha geçmediğini söyledi. Sizce bu durum tehlikeli mi? Tüp takılma gibi bir şey söz konusu olabilir mi, olursa da bu virüs döneminde korktuğu için başka bir tedavisi var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 26.6.2020 18:09:00

   Oğuz Bey geçmiş olsun, grip ve geniz eti büyümesi ile ilgili olarak çocuklarda kulakta sıvı toplanması ya da östaki borusunun iyi çalışmaması gibi durumlar gelişebiliyor. Bu tip durumlarda önce haftalarla tedavi yaparız; ancak bu tedaviler etki etmezse operasyonlarla ilgili düşünceler aklımıza gelir. Antibiyotiklerin iltihaplı durumlarda etkili olması beklenir ve tedavi süresi 7 ila 14 gün arasında değişir. Eğer iltihaplı bir durum yoksa, örneğin sadece “efüzyonlu otit” ise (iltihapsız sıvı toplaması) antibiyotiğin faydası da omayabilir. Benim muayenehanemde salgınla ilgili tüm tedbirleri aldık; gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Ecem 11.6.2020 15:54:00

  Merhabalar. Ben bir aydır kulaklarda uğultu, ağrı ve tıkanıklık ile basınç hissediyorum. Hatta tıkanıklık bazen o kadar fazla ki uyuşmuş gibi oluyor kulaklarım ve işitme kaybından şüpheleniyordum. Yüksek sesler resmen kulağımın içini deliyor gibiydi aşırı tedirginlik ve hassasiyet başlamıştı seslere karşı. 2 kez doktora gittim ilk doktor işitme t.e.s.ti istedi ama işitme kaybı olmadığını normal değerlerde olduğunu söyledi. Ama ben 1 aydır ağrısına duramıyorum. 2. kez gittiğim doktor da bir şey yok kulak zarı biraz matlaşmış dedi. Bana ne çözüm yolu gösteriyorlar ne hastalık bulabiliyorlar. Psikolojim bozuldu artık bu basınç hissi yüzünden. Bu kulak ağrısı genzime de vuruyor. Kafamı sağa sola eğdiğimde sürekli basınç değişikliği oluyor kulaklarımda, tıkanıyorlar. Çok derin nefes aldığımda ya da çok derin nefes verdiğimde de sanki kulak zarım içeride bir oraya bir buraya gidiyormuş gibi hissediyorum zorluyor kulaklarımı. Nedeni östaki borusuyla ilgili olabilir mi acaba? Çok tıkalı hissediyorum çünkü kulaklarımı.Ne yapmalıyım bana bir öneri verebilir misiniz?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 11.6.2020 18:39:00

   Östaki borusunun bir sorunu olabilir. Hatta fazla geçirgen, yani patulous tuba (patent tuba) dediğimiz durumda bu belirtilerle karşılaşıyoruz. Nefes alıp verirken kulak zarındaki hareketi inceleyerek ve timpanometri t.e.s.tleriyle bunu teşhis edebiliriz. Bundan sonra tedavi önerileri de yapılabilir.

 • kullanıcı icon
  Hüseyin DALAK 5.6.2020 20:18:00

  Hayırlı akşamlar Hocam 50 yaşındayım. 4-5 gündür, başımı öne eğerken ve namazda secdeye giderken, sağ kulağımda, derin bir suya taş atarken duyduğumuz o sesi, duyuyorum. Hiç bir ağrı hissi yok. Fakat psikolojik olarak çok etkileniyorum. Kronik geniz akıntım ve hafif sinüzit rahatsızlığım var. Orta kulaktaki su hissi, buna bağlı mı oluştu, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Koronavirüs nedeniyle, sağlık kuruluşuna gitmek istemiyorum. Bu konuda bilgilendirebilirseniz minnettar olurum. Selam ve saygılarımı sunuyorum.

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 9.5.2020 13:27:00

   Hüseyin Bey, burun-sinüs sorunlarında orta kulak basıncı ve sağlığı olumsuz etkilenebilir. Buna bağlı kulak zarının titreşimi bozulduğunda, yutkunma sırasında normalde de olan kulak çıtırtısı daha fazla duyulabilir; aynı şekilde iç sesler o tarafta duyulabilir veya yankılanma, uğultu vs. olabilir. Ama iç kulak hastalıkları dahil pek çok başka sebep de olabilir. Bunları ancak muayene ve bazı t.e.s.tlerle ayırdedebiliriz.

 • kullanıcı icon
  Büşra 11.5.2020 15:48:00

  Hocam yüksek seste kayıp östaki tüpü tıkanıklığından olur mu ?

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 11.5.2020 20:34:00

   Östaki tüpü tıkandığında oluşabilen işitme kayıpları çok çeşitli olabilir. Zira östaki borusu tıkanması orta kulak basıncı bozukluğu, kulak zarı çökmeleri-delinmeleri, kulakta sıvı toplaması-otitler ve hatta iç kulağın etkilenmesi gibi çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bunlar da işitmede farklı tiplerde, farklı seviye ve frekanslarda kayba neden olabilir. Elbette bu durum tıkanıklığın şiddeti ve süresiyle de ilişkilidir. Bunları ve çözümlerini endoskopik muayene ve bazı t.e.s.tlerle belirleyebiliriz.

 • kullanıcı icon
  Gökhan 28.4.2020 20:18:00

  Hocam merhaba yaşım 37 kulaklarımda sessiz bir ortamda sürekli çınlıyor Ve yutkunurken zorlanıyorum önemli birşey değildir inşallah

  • kullanıcı icon
   Dr. Atilla Şengör 28.4.2020 13:19:00

   Gökhan Bey, bu durumlarda tiz seslerde (yüksek frekanslarda) iç kulak tipi (sensörinöral) işitme kaybı olabilir diye düşünürüz. Kulak muayenesi ve odiogram gibi t.e.s.tlerin yapılması iyi olur. Böyle bir teşhis konulursa sebebine yönelik araştırma yapılabilir ve ilerlemesi önlenmeye çalışılır.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.